Współczesne gry komputerowe to niezwykle kusząca opcja spędzania wolnego czasu nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Niektóre z nich to istne perełki, zachwycające grafiką i świetnie skonstruowaną fabułą. A jednak warto przypomnieć sobie o tym, od czego się to wszystko zaczęło, czyli o planszówkach, które przechodzą istny renesans.
Na rynku jest ogromna ilość pomysłowo skonstruowanych i pięknie wykonanych gier planszowych, jak również „podrasowanych” klasyków w całkiem nowej odsłonie. Warcaby, Chińczyk, Monopoly czy Scrabble – zasad tych gier najczęściej nie trzeba nikomu przypominać, a ich współczesne wersje zachwycają wysoką najwyższą jakością wykonania. Planszówki to nie tylko wciągająca rozrywka, ale też katalizator stymulujący konkretne umiejętności u dzieci, takie jak: spostrzegawczość, zdolność do szybkiego i samodzielnego podejmowania decyzji, konsekwentne dążenie do celu i logiczne myślenie.
Dzięki nim poszerza się zasób słownictwa u dzieci. Szczególnie dotyczy to tych gier, w których pojawia się konkretnie opisana historia, zagadki słowne albo zadania związane z wykorzystywaniem poszczególnych liter. To taki rodzaj rozrywki, dzięki któremu dzieci dokształcają w wielu dziedzinach.
Niektóre gry pomagają im w nauce liczenia albo czytania, inne – w utrwalaniu nazw geograficznych, dat historycznych czy też gatunków zwierząt. Gry to także doskonały trening, jeśli chodzi o samodzielne podejmowanie przez dziecko decyzji. W planszówkach to przecież najczęściej właśnie takie, a nie inne decyzje decydują o wygranej lub przegranej.
Kluczowa, jeśli chodzi o gry planszowe jest jednak współpraca z innymi graczami. Bo właśnie najważniejszym atutem planszówek i tym, co przede wszystkim odróżnia je od gier komputerowych, jest fakt, że nigdy nie gramy w nie sami, ale z co najmniej jedną osobą. Podczas gdy gry multimedialne izolują człowieka od innych, te planszowe –wręcz przeciwnie – sprzyjają zacieśnianiu więzi międzyludzkich, uczą zasad wzajemnej komunikacji i kontrolowania emocji.
Dzieci mogą grać z rodzicami, z dziadkami, rodzeństwem lub kolegami. Ten bezpośredni kontakt z innymi osobami sprawia, że dzięki planszówkom dziecko rozwija swoje umiejętności społeczne na różnych
poziomach. Niezwykle istotna jest możliwość budowania podczas gry mostów między pokoleniami. Wspólne granie oznacza bowiem wielkie emocje, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Radość ze zwycięstwa i gorycz porażki również stają się doświadczeniem wszystkich graczy. Dzięki temu dzieci mają możliwość podpatrzenia, jak zachowują się dorośli w niecodziennej sytuacji, jak również czują, że są na równej pozycji ze starszymi graczami. Planszówki mogą pełnić również funkcję terapeutyczną, zarówno, jeśli chodzi o osoby dorosłe, jak i dzieci.
Podczas zabawy wszyscy mogą pozbyć się napięcia i wyciszyć po trudnym dniu, wejść w sytuacje odmienne od tych codziennych i przyjąć różne role. Wielką zaletą gier planszowych jest również to, że możemy je wszędzie ze sobą zabrać: do rodziny, przyjaciół, na wycieczkę lub na wakacje. Można grać w domu, na plaży, w górach albo w parku. Pamiętajmy tylko o tym, że planszówki uzależniają! Zachęcając więc nasze dzieci do wspólnego grania, możemy sprawić, że trudno będzie zachęcić je do jakiejkolwiek innej aktywności. No a my będziemy musieli znaleźć czas, żeby razem z nimi grać.